„Protect the climate” w II LO


Licealiści uczą się geografii świata korzystając z polsko-niemieckiego projektu „2 stopnie więcej i co z tego? Ochrona klimatu na poziomie lokalnym jako czynnik w walce z ubóstwem”.W II LO otworzono objazdową wystawę projektu „Protect the climate”. Za pomocą zdjęć, grafik i tekstów wystawa ukazuje jak zmienił się klimat w Boliwii, Brazylii, Chile i Peru, jak wyglądają prognozy na przyszłość, i jakie konsekwencje na dziś i na przyszłość przynoszą ze sobą te zmiany.

Uczniowie klasy drugiej o profilu turystycznym oglądali wystawę i omawiali na lekcji związane z nią zagadnienia. Atutem wystawy są opisy osobistych doświadczeń z poszczególnych krajów, które w bardzo obrazowy i dosadny sposób ukazują konsekwencje zmian klimatycznych na życie codzienne.

Wystawa objazdowa skierowana jest (w Niemczech, Polsce) do szerokiej publiczności i będzie prezentowana w szkołach, innych instytucjach edukacyjnych, gminach, bibliotekach, organizacjach oraz firmach.

– To ciekawa pomoc w nauce geografii świata – mówi nauczycielka Elżbieta Magłysz. – Młodzież może uświadomić sobie związek zmian klimatu i ubóstwa. Zwracam im również uwagę na to, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, co dzieje się na świecie oraz na to, że żyjemy w bardzo bogatym i bezpiecznym rejonie świata – dodaje nauczycielka.

Wystawa pokazuje problemy związane ze zmianami klimatycznymi oraz innowacyjne działania poszczególnych krajów w celu dostosowania się do przemian oraz przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Partnerzy projektu z Chile i Peru cierpią dla przykładu na ciągły niedobór wody, miasto La Paz w Boliwii z kolei, zmaga się z powodziami i obsunięciami ziemi na skutek intensywniejszych opadów. Postępujące karczowanie lasów deszczowych Amazonii ma daleko sięgające skutki – zarówno dla globalnego klimatu jak i dla mieszkańców tych rejonów. Wystawa pokazuje jak miejscowy partner projektu współpracuje tam przy projektach ponownego zalesiania.

Projekt edukacyjny projektu „2 stopnie więcej i co z tego? Ochrona klimatu na poziomie lokalnym jako czynnik w walce z ubóstwem” jest finansowo wspierany przez Komisję Europejską w ramach regionalnej współpracy rozwojowej. Wystawa zawitała do Bolesławca dzięki współpracy Powiatu Bolesławieckiego z partnerskim powiatem w Niemczech Rhein-Sieg.


< < Powrót do listy wpisów