Europejski Rok na rzecz Rozwoju – Międzynarodowe Seminarium Młodzieży w Europahaus Bad Marienberg 2015


W kwietniu uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w kolejnym międzynarodowym spotkaniu młodzieży z  6 krajów: Polski, Litwy, Hiszpanii, Turcji, Węgier oraz Niemiec  w Bad Marienbergu.  Tematem przewodnim była współpraca międzynarodowa na rzecz wspierania krajów rozwijających się. Land, w którym przebywaliśmy- Nadrenia Palatynat- uczestniczy w projekcie wspierającym Ruandę. Wyjazd dał nam możliwość poznania różnorodnych form unijnej współpracy rozwojowej. Dowiedzieliśmy się także, jak my sami możemy zaangażować się w taką pomoc.

Angelika:  Podczas zajęć panowała bardzo pozytywna atmosfera. Bariera językowa została momentalnie przełamana , każdy czuł się wobec siebie równy. I każdy brał udział w zajęciach na miarę swoich możliwości.

Korneliusz: Wszystkie stereotypy zostały wyeliminowane. Jedyną różnicą,  jaka jest pomiędzy ludźmi z różnych krajów, jest tylko i wyłącznie język. Po tygodniu byliśmy jak jedna, wielka międzynarodowa rodzina.

Klaudia:  Każde zajęcia poprzedzane były zabawami, dzięki którym  się  poznawaliśmy. Zawiązaliśmy znajomości, które będziemy utrzymywać.

Katarzyna: Realizowaliśmy wiele projektów w grupach międzynarodowych. Nauczyłam się kilku podstawowych zwrotów w innych językach.

Aleksandra: Oprócz zajęć  zorganizowana była także wycieczka do  Mainz oraz na zamek Marksburg. Dało to nam możliwość poznania  nowych, ciekawych miejsc oraz integracji z innymi uczestnikami wymiany podczas wspólnego zwiedzania.

Karolina: Mimo, że nie mówię najlepiej po angielsku, ludziom to nie przeszkadzało. Byli dla mnie mili i pomagali,  jeżeli czegoś nie rozumiałam.

Bartosz: Moim zdaniem najciekawszym momentem tego tygodnia były tańce. Wspaniale spędziliśmy razem czas na nauce tańców wywodzących się z różnych kultur. Hiszpanie, Polacy, Litwini, Węgrzy, Turcy, Niemcy, tak wiele kultur a ludzie tacy sami….

Kamil: Przed wyjazdem nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak ciekawe może być poznawanie ludzi innych narodowości. Ten tydzień był bardzo ekscytujący, mogłem poprawić swój angielski i pograć w koszykówkę z ludźmi z innych krajów.

Roman: Podczas wyjazdu do Bad Marienbergu nauczyłem się, że bariera językowa nie istnieje. Mimo tego, że wcześniej się nie znaliśmy, potrafiliśmy znaleźć wspólny język i zainteresowania. Każdy się nawzajem wspierał,  dzięki czemu panowała świetna atmosfera.

Tomasz: Przez tydzień, który spędziliśmy tutaj, wiele się nauczyliśmy. Cały wyjazd był dla mnie niesamowitym przeżyciem.  Taka okazja nie trafia się często, byliśmy szczęściarzami, że mogliśmy tu przyjechać.

Tu byliśmy – Bad Marienberg

to robiliśmy – think europe – developtment cooperation


< < Powrót do listy wpisów