Młodzi goście z Równego na Ukrainie w Bolesławcu


Osiem dni w ramach projektu „Wspólne korzenie i wspólne perspektywy” 12 osobowa grupa z Równego gościła w polskich rodzinach w Bolesławcu. Przyjęło ich gościnnie II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka.

Ideą przewodnią spotkań było wyróżnienie tego co nas łączy i czego nawzajem możemy się od siebie nauczyć. Podczas lekcji z przedsiębiorczości młodzież z II LO opowiadała gościom, jak Polska radziła sobie w latach przebudowy systemu gospodarczego i politycznego. Na lekcji WOS-u młodzież ukraińska pokazała film o Majdanie.

Po merytorycznych dyskusjach uczestnicy wymiany zwiedzili zakłady bolesławieckiej ceramiki, Muzeum Ceramiki oraz rozegrali mecz piłki wodnej w bolesławieckim aquaparku.

Oficjalnym podsumowaniem projektu była wymiana plakatów, które młodzież wspólnie przygotowała podczas pobytu. Polska strona wręczyła ukraińskiej plakat, na którym wypisała czego życzą Ukrainie i czego nowego dowiedzieli się o tym kraju. Ukraińska natomiast przygotowała plakat, na którym wypisała za co dziękuje polskim rodzinom i co szczególnie zwróciło ich uwagę w Polsce.

Smaczne jedzenie w stołówkach, nowoczesne drogi, swobodniejsza atmosfera w polskich szkołach – oto skojarzenia młodzieży z Ukrainy podczas zabawy w burzę mózgów. Natomiast: dobre cukierki, ludzie jak my, można się z nimi dobrze bawić i pośmiać, duży potencjał gospodarczy – to są pierwsze skojarzenia strony Polskiej.

Celem projektu była nie tylko merytoryczna dyskusja ale i dobra zabawa oraz nawiązanie przyjaźni, które zacieśnią więzy krajów sąsiedzkich.

Ewa Mańkowska
Nauczycielka języka polskiego i historii Polski

źródło informacji


< < Powrót do listy wpisów