Przemek Kania z II LO najlepszy w ogólnopolskim konkursie o Żołnierzach Wyklętych


Przemysław Kania zdobył najwyższe miejsce w konkursie pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy organizowanym m.in. przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego z Lublina. Konkurs powstał w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunstycznemu.

Uczeń drugiego liceum pasjonuje się od dawna tematem Żołnierzy Wykletych i okresem historycznym od 1918 do 1963 roku, na konkurs przygotował ciekawy film o Antonim Stachurze (9 czerwca 1906 r.- 11 kwietnia 1963 r), który prezentujemy poniżej.

Postać porucznika bliska jest bolesławianom, bo partyzant ZWZ/AK uciekając z okolic Tarnowa przed bezpieką, ukrywał się w naszym mieście pod zmienionym nazwiskiem Zbigniew Wodziński. Mieszkał przy ulicy Emilii Plater i pracował w BZMO. Po dekonspiracji nękany był przez władze i wielokrotnie aresztowany.

Przemek Kania był pod wrażeniem spotkania z członkami podziemia antykomunistycznego, które zorganizowano podczas wręczania nagród w Lublinie. W Żołnierzach Wykletych podziwia wolę życia i hart ducha. Jego film o poruczniku Antonim Stachurze chwalony był za merytorykę i dobre przygotowanie hisoryczne raz za dobrą techniczną jakość nagrania i realizację filmu. Przemek, choć jest samoukiem i pasjonatem X Muzy, teraz uczestniczy w zajęciach pracowni filmowej w BOK-MCC. Oprócz fimów historycznych, kręci też inne i zaparsza do głosowania na swój nowy film 3 minuty.

W marcu Przemek Kania otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta za Promocję Bolesławca w 2015 roku.

źródło informacji


< < Powrót do listy wpisów