Przychodzą do nas najlepsi – wywiad z dyrektorem II LO Mirosławem Sakowskim


II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka to szkoła z tradycjami, która stawia na nowoczesność. Liceum realizuje programy „Szkoły bez przemocy” oraz „Szkoły z klasą”. Ma stuprocentową zdawalność matur i wysoki wskaźnik określający przyrost wiedzy (EWD). Mirosław Sakowski mówi w wywiadzie o tym, jak zarządzać dobrym liceum i jak placówka staje się liderem wśród szkół ogólnokształcących Bolesławcu.

Redakcja: – Co, pana zdaniem, najbardziej przyciąga gimnazjalistę do II Liceum?

Mirosław Sakowski: – Mamy wiele atutów, o których już pani wspomniała na wstępie naszego spotkania. Pewnie każdy gimnazjalista kieruje się swoimi potrzebami, ale moim pomysłem na zaproszenie do nas najlepszych jest dobra oferta stypendialna. Każdy gimnazjalista olimpijczyk, który ma wysoką średnią, otrzyma u nas stypendium. Oczywiście, jeśli swoje sukcesy w konkursach i olimpiadach podtrzyma i potwierdzi to wysoką średnią ocen w pierwszej klasie naszego liceum.

Ma pan już takich stypendystów?

Nie, ale chciałbym pochwalić naszego ucznia Przemysława Pawłowskiego, który w pierwszej edycji Olimpiady Solidarności, zorganizowanej przez Fundację Centrum Solidarności i Fundację Centrum im. prof. Bronisława Geremka, zajął trzecie miejsce i wraz z dwoma wrocławiankami zakwalifikował się do etapu ogólnopolskiego. Bardzo cieszę się z sukcesów Przemysława. Jest on pierwszym kandydatem do stypendium Rady Rodziców, które będziemy przyznawać od nowego roku szkolnego. Ten uczeń to człowiek renesansu. Jest bardzo oczytany i ma ogromną wiedzę

Zachęcając gimnazjalistów do wyboru waszego liceum, podkreślacie też wysoki poziom nauczania matematyki.

W zeszłym roku szkolnym w części matematycznej Dolnośląskiego Konkursu Przedmaturalnego, organizowanego m.in. przez Wyższą Szkołę Handlową we Wrocławiu, w finale znalazło się siedmiu naszych uczniów. Na 2500 startujących dwóch chłopców zajęło pierwsze i trzecie miejsce. Rafał Ryżewski był najlepszy w kategorii klas drugich (poziom podstawowy), a Jędrzej Janczewski zajął trzecie miejsce w kategorii klas pierwszych (poziom rozszerzony). Nasze liceum pulsuje matematyką. Tą dziedziną zajmujemy się nie tylko na lekcjach, wszyscy uczniowie mają możliwość uczestniczenia w konkursach matematycznych.

Kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły wzięło udział w międzynarodowym konkursie matematycznym online Meridian Mathematics Competition (MMC). Awansowało w nim do finału sześciu uczniów, w tym Maciej Koroluk z pierwszej klasy, który zajął 70 miejsce w kraju. W zeszłym roku szkolnym wystartowało też około 130 uczniów w ogólnopolskim konkursie Oxford i w projekcie Matematyczne Mistrzostwa Polskie. W tym ostatnim konkursie Zofia Lenkiewicz, uczennica klasy trzeciej, zdobyła pierwsze miejsce w województwie i 29 w kraju.

Macie inne sukcesy w olimpiadach?

Całkiem sporo. Uczniowie zdobywali laury w zeszłym roku w konkursach, m.in. historycznym, literackim, w Olimpiadzie Przedsiębiorczości, Turnieju Turystyczno-Krajoznawczym, recytatorskim. Każdy uczeń może tu znaleźć coś dla siebie i rozwijać swoje talenty i zainteresowania.

Jak szkoła przygotowuje uczniów do matury?

Mamy stuprocentową zdawalność matur, w ubiegłym roku 159 uczniów przystąpiło do matury i wszyscy ją zdali. Wkład pracy szkoły w przygotowanie uczniów do matury mierzymy metodą EWD, czyli edukacyjną wartością dodaną. To ogólnopolski projekt, który prezentuje wiarygodne wyniki przyrostu wiedzy uczniów. Wartość dodatnia EWD w naszym przypadku jasno pokazuje, że osiągamy ponadprzeciętną efektywność nauczania w skali kraju. Widać to szczególnie wyraźnie w przypadku przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (matematyka, informatyka, fizyka, chemia, biologia i geografia) oraz samej matematyki. Nie znaczy to jednak, że szkoła osiąga znakomite wyniki jedynie z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Efektywność nauczania widać również w przypadku przedmiotów humanistycznych (język polski, historia i WOS) i języka polskiego. W ostatnim czasie gościliśmy w szkole panią Urszulę Tkaczyk-Ciotkowską, konsultantkę legnickiego Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, która powiedziała z całym przekonaniem, że jesteśmy szkołą sukcesu.

To jak wyglądają w takim razie sukcesy w innych obszarach?

Chciałoby się od razu powiedzieć o sporcie, bo mamy w II LO znakomite warunki do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, posiadamy siłownię, salę gimnastyczną i nowoczesne boisko Orlik. Uczniowie naszej szkoły zdobywają wysokie miejsca w licznych zawodach sportowych na etapie ogólnopolskim, wspomnę tylko o piątym miejscu sztafety szwedzkiej w Polsce, sukcesach koszykarzy, siatkarzy, lekkoatletów w zawodach na Dolnym Śląsku.

W swojej ulotce reklamującej II LO piszą państwo: nauka to nie wszystko…

…oraz „II LO – więcej niż szkoła”. Jako szkoła otwarta na różnorodne potrzeby uczniów dajemy im możliwość rozwoju pasji i zainteresowań, własna galeria im. Michała Twerda jest stworzona dla artystów z naszej szkoły. Wystawy fotografii, malarstwa i rzeźby stały się znakiem rozpoznawczym II Liceum. Młodzież ma do dyspozycji kółko teatralne, naukę języka japońskiego, włoskiego, kółka sportowe.

Prężnie działający samorząd uczniowski organizuje słodkie przerwy, karaoke i wiele innych sympatycznych działań. Organizujemy też dla naszych uczniów wiele wycieczek turystycznych i krajoznawczych. Uczniowie uczestniczą w wyjazdach na obozy językowe i wymiany, zwiedzili już Danię, Anglię, Niemcy Włochy, Węgry, Szwecję i Holandię. Nasze liceum od września 2013 roku będzie też miało windę, jako jedyna w Bolesławcu szkoła ponadgimnazjalna zostanie przystosowana dla niepełnosprawnych uczniów.

Szkoła uzyskała tytuły „Szkoły z klasą” „Szkoły bez przemocy”, zabiegamy o tytuł „Bezpieczna szkoła”. To wszytko i wiele innych rzeczy, na które nie ma miejsca w tym wywiadzie, powoduje, że II Liceum ma najlepszą ofertę dla gimnazjalistów, a nasza młodzież odnosi sukcesy.

 

 


< < Powrót do listy wpisów