Bad Marienberg 2013


 

MIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM MŁODZIEŻY

 

BAD MARIENBERG, 21-28.04.2013

 

TEMAT: CO ZNACZY BYCIE OBYWATELEM UNII EUROPEJSKIEJ

 

KRAJE UCZESTNICZĄCE: LITWA, NIEMCY, POLSKA, TURCJA, WĘGRY

 

 

21.04.2013 – Około godziny 15 z uśmiechami na twarzach dotarliśmy do celu. Liczyliśmy na szybkie poznanie kolegów i koleżanek z innych krajów, ale – niestety  „Europa Haus” jeszcze świecił pustkami. Ach, ta polska punktualność. Po kilkunastu minutach wszyscy mieli już swoje przytulne pokoiki. Wieczorem nastąpiło oficjalne przywitanie i odbyły się pierwsze zajęcia „zapoznawczo-edukacyjne” z paszportem w tle.

 

22.04.2013 – W poniedziałek  po pysznym śniadanku wszyscy udaliśmy się na kolejne zajęcia z paszportem w tle. Robiliśmy różne zadania w przypadkowych, międzynarodowych grupach, aby lepiej się poznać. W czasie tych zajęć zostały zawarte przyjaźnie, które trwają nawet do dzisiaj 😉 Po południu podzielono nas na grupy i po otrzymaniu laptopa, kamery i „magicznego” kabelka ruszyliśmy na zwiedzanie Bad Marienberg. Po kolacji odbył się Country Market, czyli prezentacja poszczególnych krajów zakończona poczęstunkiem. Późnym wieczorem była pierwsza dyskoteka.

23.04.2013 – Wtorek był bardzo luźnym dniem. Zaraz po śniadaniu pojechaliśmy na wycieczkę do Koblencji, gdzie wysłuchaliśmy wykładu na temat funduszów z Unii Europejskiej i zobaczyliśmy miasto. Następnym punktem programu był wyjazd do Kolonii, gdzie dostaliśmy mnóstwo czasu wolnego. Starczyło na zakupy i zwiedzanie zabytków np. katedry. Wieczorem odbyła się kolejna dyskoteka.

24.04.2013 – W środę zostaliśmy podzieleni na inne grupy międzynarodowe. Wspólnie dyskutowaliśmy o Unii Europejskiej z naszej perspektywy, z perspektywy młodego człowieka. Dyskusje zajęły nam prawie cały dzień. Jednak w wolnych chwilach można było popatrzeć na międzynarodowy mecz koszykówki odbywający się na boisku pod budynkiem „Europa Haus”.

25.04.2013 – W piątek pracowaliśmy z tekstami dotyczącymi różnych ustaw Unii Europejskiej. Nasza praca zakończyła się dyskusją na te tematy. Wieczorem wybraliśmy się wspólnie z grupą Litwinów i Turków na spacer po mieście.

26.04.2013  W sobotę przyszedł czas na ostatnie, międzynarodowe zajęcia. Tym razem graliśmy w olbrzymią grę planszową. Każda nowo utworzona grupa musiała wykazać się kreatywnością w tworzeniu nazwy i okrzyku bojowego. Podczas gry wykonywaliśmy różne zadania np. śpiewaliśmy hymn Unii Europejskiej, czyli „Odę do radości”. Po kolacji przyszedł czas na „wieczór YouTube”. Bardzo zaskoczyło nas przygotowanie piosenki „Ona tańczy dla mnie” przez uczniów z Litwy. Późnym wieczorem przyszedł czas imprezy pożegnalnej…

27.04.2013 – Niedziela była smutnym dniem, bo nikt z nas nie chciał stamtąd wyjeżdżać. Pożegnaniom nie było końca. Niestety już po śniadaniu trzeba było opuścić mury „Europa Haus” i udać się w drogę powrotną do domu. Około godziny 14.30 byliśmy już w Bolesławcu

 Ten tydzień w Bad Marienberg bardzo dużo wniósł do naszego życia. Inaczej zaczęliśmy postrzegać inne nacje i odbierać stereotypy. Nabraliśmy pozytywnego stosunku do nauki języków obcych, nie tylko niemieckiego, czy angielskiego. Lena, Jan, Anselm i Karsten (nasi tamtejsi nauczyciele) traktowali nas bardzo ciepło. Każde zajęcia rozpoczynali jakąś kreatywną zabawą. Polecamy ten wyjazd każdemu uczniowi naszej szkoły. Tego co tam przeżyliśmy nie da się opisać słowami. Tam trzeba pojechać i poczuć to na własnej skórze. My wróciliśmy z pięknymi wspomnieniami i z wielką chęcią byśmy tam wrócili 🙂

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

 


< < Powrót do listy wpisów