Uczniowie II LO – świadomi obywatele Unii Europejskiej


Dwanaścioro uczniów bolesławieckiego liceum wzięło udział w międzynarodowym seminarium, zorganizowanym w ramach unijnego programu „Młodzież w działaniu”. Tygodniowe seminarium odbyło się w ramach unijnego programu „Młodzież w działaniu”, który ma za zadanie m.in. wspierać mobilność młodych Europejczyków, a także rozwijać ich kompetencje zawodowe i interkulturalne. – Młodzież z naszego liceum co roku wyjeżdża na seminaria międzynarodowe do Niemiec. Dzięki tym wyjazdom uczniowie mogą w sposób praktyczny wykorzystać swoją wiedzę – mówi Marcin Ostrowski, nauczyciel języka niemieckiego. – W czasie zajęć języki obce są tak naprawdę jedynie narzędziem. Nacisk położony jest na co innego. Tym razem nasi podopieczni mieli okazję poznać struktury Unii Europejskiej oraz zasady, jakimi kieruje się społeczeństwo obywatelskie – dodaje germanistka Agnieszka Niedźwiecka.  

Bolesławieccy licealiści pracowali w grupach międzynarodowych. Zadania, które mieli wykonać, wymagały kreatywności i zastosowania nowoczesnych technologii. – To było bardzo ciekawe doświadczenie, wiele się nauczyłem – przyznaje Mateusz Sulski. – I pokonałem swoją barierę językową.

Zajęcia przebiegały w bardzo miłej atmosferze. – Nie było takiego dystansu pomiędzy prowadzącymi a uczniami, jaki jest w szkole. Byliśmy traktowani jak partnerzy – mówi Agata Fraś. – Nie było też żadnego przymusu. Dzięki temu mieliśmy wrażenie, że każda wypowiedź, każdy nasz pomysł mają wartość – dodaje Ewa Rejman.

Młodzi bolesławianie mieli również okazję zwiedzić Koblencję i Kolonię, uczestniczyć w wykładach, a także… wziąć udział w międzynarodowym meczu koszykówki.

Uczniowie II LO nawiązali też znajomości, które utrzymują do dziś. Upadł stereotyp, że Turcy są zamknięci w sobie. Zdaniem bolesławian, była to najbardziej otwarta i serdeczna grupa. – Nie spodziewałam się nawet, że będzie tak ciekawie. Nie żałuję, że pojechałam do Bad Marienbergu, chętnie bym tam wróciła – podkreśla Hanna Wróblewska. – Bardzo się zżyliśmy z innymi uczestnikami seminarium. Nie mieliśmy nawet specjalnie ochoty wracać do domu – uśmiecha się Eliza Makiej.

Wyjazd był dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Uczestnicy seminarium otrzymali certyfikaty „Młodzież w działaniu”

fot. GA


< < Powrót do listy wpisów