Uczniowie II LO w roli parlamentarzystów i samorządowców


W II Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Bolesławcu gościli Ziemowit Gardynik i Janusz Lewicki, wolontariusze z dolnośląskiego oddziału Klubu Jagiellońskiego , krakowskiego stowarzyszenia, którego misją jest „podtrzymywanie i szerzenie republikańskiego sposobu myślenia o Polsce jako o wartościowej części kultury europejskiej i dobru wspólnym godnym najwyższej troski”.

Kilka lat temu przedstawiciele organizacji wpadli na pomysł, że – aby rzeczywistość w Polsce zmieniła się na lepsze – potrzebna jest praca u podstaw. Tak powstał projekt Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu, w którym uczestniczy również bolesławieckie II LO. – Twórcy projektu stawiają tezę, że to nie jest tak, iż parlamentarzyści i samorządowcy są źli. Zajęcia, które prowadzimy w szkołach, mają uzmysłowić młodym ludziom, że w tym kraju istnieje system, który wiąże politykom ręce – tłumaczy Ziemowit Gardynik.

Uczniowie II LO mieli okazję wejść w rolę parlamentarzystów oraz władz Bolesławca. W czasie spotkania, które miało miejsce 24 maja, uczestnicy projektu zostali podzieleni na dwie grupy. Każda z nich wybrała prezydenta miasta, a potem – jako Rada Miasta – wspólnie pracowała nad miejskim budżetem. – Uświadamiamy licealistom, że części środków, na przykład tych na oświatę, i tak nie da się ruszyć. I że w ciągu kilkunastu lat nie da się z Bolesławca zrobić złotych gór – zaznacza Gardynik.

Efekt? Niektórzy uczniowie biorący udział w przedsięwzięciu (Sandra Zarywka, Piotr Rola i Mateusz Sulski) przyznają, że dzięki zajęciom z wolontariuszami Klubu Jagiellońskiego z większą wyrozumiałością patrzą na pracę parlamentarzystów i samorządowców. Ale nie brakuje też głosów odmiennych – że od polityków należy oczekiwać znacznie więcej (Beata Tereszczyn).

Tego dnia odbyło się również spotkanie z radnym Rady Miasta Mirosławem Sakowskim. Szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej mówił o tegorocznym budżecie Gminy Miejskiej. – Jest on przyzwoicie przygotowany – podkreślił. – Martwi mnie jednak zadłużenie miasta. Moim zdaniem, powinno się kłaść większy nacisk na tworzenie miejsc pracy, a nie ma budowanie mieszkań. Trzeba zrobić wszystko, żeby młodzi ludzie po ukończeniu studiów chcieli wracać do Bolesławca.

Przed licealistami jeszcze jedno spotkanie w ramach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Zanim jednak do niego dojdzie, mają za zadanie napisać esej pt. „Polska moich marzeń”, stworzyć mem internetowy reklamujący Bolesławiec i przygotować kampanię społeczną. – Chcemy uświadomić młodzieży, że wszystko jest w jej rękach. Stać się kamykiem, który może spowodować lawinę, dzięki której coś się w tym kraju zmieni – dodaje Ziemowit Gardynik.

 


< < Powrót do listy wpisów