Uczcili pamięć „Żołnierzy Wyklętych”


– Nasza szkoła po raz drugi obchodzi Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – mówi Barbara Sykulska, nauczycielka historii w II Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Bolesławcu. – żołnierze wyklęci byli zwalczani przez władze komunistyczne. Przeszli do podziemia, ponieważ nie pogodzili się z utratą przez Polskę suwerenności. Niektórzy z nich zostali w brutalny sposób zamordowani w więzieniach, bez procesów. Innym w czasach stalinowskich urządzano pokazowe procesy, które również kończyły się wyrokami śmierci.

5 marca w auli placówki odbył się apel poświęcony żołnierzom wyklętym (poprowadzili go: Justyna Szewczyk i Kacper Jędrzejewski). Przez cały miesiąc na lekcjach wychowawczych w II LO prezentowane będą informacje o żołnierzach podziemia antykomunistycznego. Co więcej, wkrótce odbędzie się konkurs wiedzy na ich temat, a także debata komuniści – opozycja.
W projekt zaangażowani są uczniowie klas: III b, I a, I b i I d, pasjonaci historii. – Polska odzyskała niepodległość w 1989 r. Jednak o pamięć o żołnierzach wyklętych trzeba bylo walczyć jeszcze przez następne lata – stwierdza Martyna Mularczyk, główna koordynatorka przedsięwzięcia. – Symbolicznym przywróceniem należnej im czci było ustanowienie 1 marca Narodowym Dniem Pamięci.
 
 


< < Powrót do listy wpisów