Ogólnopolskie sukcesy uczniów II LO


Jedenaste miejsce w Polsce zajęli Adrian Fehring-Dworak i członkowie sztafety II Liceum Ogólnokształcącego.

W czerwcu br. pisaliśmy, że czwórka biegaczy z II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Bolesławcu – drugi rok z rzędu! – okazała się najlepsza w konkurencji sztafet szwedzkich na mistrzostwach Dolnego Śląska w lekkiej atletyce. Kamil Igras, Marek Mikułko, Mateusz Więcek i Maciej Goss awansowali do mistrzostw Polski, w których zajęli jedenaste miejsce.

– W ubiegłym roku nasi biegacze uplasowali się na piątej pozycji w kraju – mówi Krzysztof Malina, nauczyciel wychowania fizycznego. – W tym roku jednemu z biegnących zdarzyła się wywrotka, do której doszło w ferworze walki. Nikt nie jest temu winien, taki jest sport. To jest bardzo dobra sztafeta, w przyszłym roku postaramy się uniknąć tego pecha. Dziewczęta z I LO, które również awansowały do etapu ogólnopolskiego, zajęły czwarte miejsce. Gratulujemy im wyniku.

Mirosław Sakowski, Krzysztof Malina, Mateusz Kopeć, Kamil Igras, Mateusz Więcek, Maciej Goss i Piotr Napiórkowski

fot. ii

W maju zaś informowaliśmy, że w konkursie – zorganizowanym przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu w ramach projektu „Być przedsiębiorczym” – drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Bolesławcu zajęła pierwsze miejsce. Finałowa prezentacja zespołu (w składzie: Adrian Fehring-Dworak, Magdalena Broszko, Krystian Fecyk i Marcin Kołodziej – wszyscy są członkami szkolnego kółka z podstaw przedsiębiorczości, którego opiekunką jest nauczycielka Dorota Kurowska) była przygotowana w najdrobniejszych szczegółach. Dotyczyła ona Interaktywnego Centrum Nauki „Science Lab”.

– Na ten pomysł wpadłem na początku roku szkolnego, potem wspólnie dopracowaliśmy go w kwietniu – opowiadał nam wówczas Adrian Fehring-Dworak z klasy I a. – Wtedy powstała ostateczna wersja ICN. Chcemy w nim prezentować uczniom różnych szkół doświadczenia z przedmiotów przyrodniczych, a zwłaszcza z fizyki.

Warto dodać, że Adrian zajął 11 miejsce w pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Astronomicznego „Astrolabium”, zorganizowanego przez Fundację dla Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademię Astronomii.

Co więcej, idea Interaktywnego Centrum Nauki „Science Lab” jest wcielana w życie. – Wykonujemy remont sali, w której mieścić się będzie centrum, kupujemy sprzęt. Rozmawiałem też z nauczycielami, którzy w przyszłym roku szkolnym poprowadzą tam zajęcia – wylicza Mirosław Sakowski, dyrektor II LO, który urzeczywistnia pomysł Adriana. – Sala będzie profesjonalnie zaopatrzona, można będzie przeprowadzać w niej doświadczenia z wielu dziedzin nauki – dodaje licealista.

 


< < Powrót do listy wpisów