NARODOWE CZYTANIE 2019 W II LO


W sobotę 7 września uczniowie II LO przyłączyli się do akcji Narodowego Czytania – już po raz kolejny. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

 

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie >>>

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  1. Katarynka – Bolesław Prus
  1. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  1. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  1. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  1. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  1. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

    Zespół nauczycielek języka polskiego z naszej szkoły zaproponował nam wspólne czytanie trzech nowel – pozytywistycznych „Dobrej pani” i „Dymu” oraz przykładu niezwykłej prozy Brunona Schulza. Spotkanie prowadził Jakub Stańczyszyn z klasy 2c, a oprawę teoretycznoliteracką zapewniły uczennice klasy humanistycznej- Nikola Widuch, Emilia Piotrowska, Albertyna Barecka i Patrycja Duch. Teksty trzech nowel czytali przedstawiciele wszystkich klas naszej szkoły – po dwie osoby z każdej klasy. Interpretacji wyboru nowelistyki polskiej wysłuchała widownia, którą stanowili zainteresowani uczniowie naszej szkoły zgromadzeni w auli II LO.

       

 


< < Powrót do listy wpisów