Pamiętają o stanie wojennym


W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Bolesławcu gościli działacze NSZZ „Solidarność”: Ryszard ŁośZbigniew Razik. – To osoby, które walczyły o niepodległą Polskę – przedstawił gości Mirosław Sakowski, dyrektor placówki.

Co więcej, uczniowie klasy II b wraz z nauczycielkami Barbarą Sykulską i Elwirą Madeiską przygotowali przedstawienie historyczno-literackie poświęcone stanowi wojennemu i absurdom peerelowskiej rzeczywistości. W spektaklu wykorzystano materiał Polskiej Kroniki Filmowej z tamtych czasów, osławione przemówienie generała Jaruzelskiego, a także teksty wybitnych polskich poetów, takich jak Zbigniew Herbert, Stanisław Barańczak czy Ewa Lipska. – Robimy to po to, aby uczniowie nie zapomnieli o tych wydarzeniach – mówi Barbara Sykulska.

Po spektaklu głos zabrali działacze „S”. – Kiedy miałem tyle lat co wy, za pewne wypowiedzi, za krytykę władz zamykano w więzieniach, przesłuchiwano lub relegowano ze studiów – zwrócił się do uczniów II LO Ryszard Łoś. – Cytowaliście wielkiego poetę Zbigniewa Herberta, który w tamtym czasie szedł pod prąd, przez co jego twórczość znalazła się na indeksie. Podobnie było zresztą z Barańczakiem.

– To zdanie musi tutaj paść: PRL to nie była Polska – kontynuował Ryszard Łoś. – Formalnie stolicę mieliśmy w Warszawie, ale rządziła nami Moskwa. Wielu polityków, którzy w tamtym okresie służyli obcemu mocarstwu, teraz udaje moralistów. Mówią nam, jak powinniśmy postępować. Dobrze, że wy interesujecie się historią. Jeśli nie będziemy znać własnej historii, będziemy popełniać wciąż te same błędy.

– Chciałem wam podziękować za ten spektakl. Myślałem, że przyjdę tu, opowiem wam o tamtych czasach, a wy mi nie uwierzycie. Tymczasem okazuje się, że wy to wszystko już wiecie – dodał Zbigniew Razik. – Co pomagało nam przetrwać? Nadzieja, wiara i Kościół.

W II LO można również obejrzeć przygotowaną przez uczniów szkoły wystawę „Życie codzienne w PRL-u”.

 


< < Powrót do listy wpisów