Dlaczego warto wybrać II LO?


Rozmowa z dyrektorem placówki Mirosławem Sakowskim.

Redakcja Istotne.pl: – Panie dyrektorze, co, pana zdaniem, sprawia, że II Liceum Ogólnokształcące jest szkołą wyjątkową?

Mirosław Sakowski: – Mamy wiele atutów. II LO to szkoła z tradycjami, ale stawiająca na nowoczesność. Nasze liceum jest bezpieczne. Mamy monitoring, Certyfikat Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo, a w styczniu 2014 r. wdrożyliśmy system kontroli dostępu, działający w oparciu o zbliżeniowe karty plastikowe. Nikt niepożądany do szkoły się nie dostanie.

Ponadto II LO jest placówką dostosowaną dla osób niepełnosprawnych. Winda została dobudowana od strony ulicy Konstytucji 3 Maja. Niepełnosprawni licealiści nie mają teraz żadnego problemu z dotarciem na którekolwiek z pięter szkoły.

Dysponujemy też świetną infrastrukturą. Mamy doskonałe warunki do uprawiania wielu sportów. W auli placówki gra się w tenisa stołowego, uprawia gimnastykę i aerobik. Natomiast sala gimnastyczna i Orlik idealnie nadają się do gier zespołowych. Jest też siłownia, dzięki której lekcje WF-u są bardziej urozmaicone. Co więcej, jesteśmy jedyną szkołą w powiecie bolesławieckim, której uczniowie uczęszczają na zajęcia z pływania do Bolesławieckiego Parku Wodnego „Orka”.

Jak to się przekłada na sukcesy uczniów?

Nasi uczniowie mają na swoim koncie ogólnopolskie sukcesy. Adrian Fehring-Dworak zajął 11 miejsce w pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Astronomicznego „Astrolabium”, zorganizowanego przez Fundację dla Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademię Astronomii. Natomiast Przemysław Pawłowski zajął czwarte miejsce w Polsce w Olimpiadzie Solidarności, zorganizowanej przez Fundację Centrum Solidarności i Fundację Centrum im. prof. Bronisława Geremka. Obaj są zresztą stypendystami Rady Rodziców.

Odnosimy sukcesy w konkursach matematycznych, językowych, historycznych i dziennikarskich. Jędrzej Janczewski był drugi na Dolnym Śląsku i 74 w Polsce w Matematycznych Mistrzostwach Polski; zajął też pierwsze miejsce w województwie w konkursie przedmaturalnym z matematyki (poziom rozszerzony). Martyna Stasiak zwyciężyła w konkursie „Rola Polski w kształtowaniu historii” i zdobyła trzecią nagrodę w konkursie dziennikarskim „Moja Europa kultury”, którego organizatorami były wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Nie znaczy to jednak, że nie mamy wyników w sporcie. Nasza sztafeta szwedzka zajęła 11 lokatę w mistrzostwach Polski (w 2012 r. biegacze z II LO uplasowali się na piątej pozycji). Dawid Kopała jest wicemistrzem kraju w rzucie młotem, był drugi na Dolnym Śląsku w rzucie oszczepem i trzeci w pchnięciu kulą. Świetnie radzą sobie nasze siatkarki, koszykarki i koszykarze. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że każdy uczeń może tu znaleźć coś dla siebie i rozwijać swoje talenty i zainteresowania.

A co z wynikami matur?

Drugi rok z rzędu mamy stuprocentową zdawalność matur. Co ważne, mamy też wysoki wskaźnik określający przyrost wiedzy (EWD). Wartość dodatnia EWD, jaką uzyskujemy, oznacza ponadprzeciętną w skali kraju efektywność nauczania. Tę efektywność II LO widać szczególnie wyraźnie w przypadku przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (matematyka, informatyka, fizyka, chemia, biologia i geografia) oraz samej matematyki.

Ale nie tylko. Podobnie jest w przypadku przedmiotów humanistycznych (język polski, historia i WOS) i języka polskiego. W marcu ub.r. gościliśmy w szkole panią Urszulę Tkaczyk-Ciotkowską, konsultantkę legnickiego Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, która powiedziała z całym przekonaniem, że jesteśmy szkołą sukcesu.

Wspomniał pan o stypendystach Rady Rodziców działającej przy II LO.

Obecnie jest ich czworo. O Adrianie Fehringu-Dworaku, Przemysławie Pawłowskim i Martynie Stasiak już wspomniałem. Stypendystką Rady Rodziców jest również Monika Wierzchowska, łuczniczka, zawodniczka GLKS Unia Pielgrzymka i reprezentantka Polski. Pierwsza trójka otrzymuje po 70 zł miesięcznie, a Monika, która jest już w klasie maturalnej, 100 zł miesięcznie.

Muszę powiedzieć, że nasza Rada Rodziców działa bardzo prężnie. Część środków, które inwestujemy w szkołę i naszych uczniów, pochodzi z wpisowego, część rodzice zbierają we własnym zakresie. Pieniądze przeznaczają m.in. na nagrody dla uczniów (np. nagrodę Primus Inter Pares, czyli 500 zł dla najlepszego maturzysty), stypendia naukowe, a także socjalne – dla najuboższych uczniów (dwa, trzy razy w roku otrzymują oni kwotę do 500 zł). Rada zwraca też część kosztów podróży uczniom, którzy biorą udział w konkursach przedmiotowych lub zawodach sportowych.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: uczeń chce na przykład zorganizować w szkole koncert. Przychodzi do pana z tym pomysłem. I co pan na to?

Taka sytuacja miała już miejsce. W listopadzie ub.r. zorganizowaliśmy koncert Drugie w Rytmie Rocka. Jego pomysłodawcami byli uczniowie naszej szkoły, członkowie zespołu Aftershock. Wystąpiły trzy młode bolesławieckie kapele. Pierwsza edycja imprezy była znakomitą okazją, aby posłuchać dobrej muzyki lub wziąć udział w jam session.

Podobnie było w przypadku Interaktywnego Centrum Nauki „ScienceLab”. To przecież pomysł naszego stypendysty Adriana Fehringa-Dworaka. Wcieliliśmy ten projekt w życie: wykonaliśmy remont sali, zakupiliśmy sprzęt. Opiekę nad realizacją przedsięwzięcia oraz salą interaktywną sprawuje Mariusz Wierzchosławski, nauczyciel fizyki, a znany popularnonaukowy periodyk „Wiedza i Życie” objął ICN patronatem medialnym. Nasi uczniowie w ScienceLab obalają mit, że nauki ścisłe są nudne. Co ważne, w przyszłym roku szkolnym w klasie matematyczno-fizycznej trzy przedmioty – matematyka, fizyka i chemia – będą nauczane w języku angielskim.

Wasze hasło brzmi „Więcej niż szkoła”.

I tak rzeczywiście jest. Wystarczy wspomnieć o Interaktywnym Centrum Nauki „ScienceLab”, Klubie Żeglarskim, który działa w naszej szkole, czy zespole tanecznym Dance Vision Ambasador II LO, którego opiekunem jest Ivo Pomorski, choreograf i trener tańca nowoczesnego.

Nasi uczniowie angażują się również w działania wolontariackie. Współpracują z Powiatowym Zespołem Szkół i Placówek Specjalnych, włączyli się w akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, przygotowują paczki dla dzieci z biednych rodzin. Dochód z tegorocznego koncertu walentynkowego, który również jest naszą szkolną tradycją, został przeznaczony na rzecz Jakuba Legieżyńskiego, 14-letniego mieszkańca Kraśnika Górnego, który zachorował na białaczkę limfatyczną.

Jako szkoła otwarta na różnorodne potrzeby uczniów dajemy im możliwość rozwoju pasji i zainteresowań. Galeria im. Michała Twerda jest stworzona dla artystów z naszej szkoły. Wystawy fotografii, malarstwa i rzeźby stały się znakiem rozpoznawczym II Liceum Ogólnokształcącego. Nasi uczniowie biorą też udział w wycieczkach turystycznych i krajoznawczych, w wyjazdach na obozy językowe i wymiany. Zwiedzili już Danię, Anglię, Niemcy Włochy, Węgry, Szwecję i Holandię.

Nie spoczywamy jednak na laurach. W ostatnim czasie uzyskaliśmy certyfikaty Szkoły z Klasą, Szkoły bez Przemocy, tytuł Bezpiecznej Szkoły oraz certyfikat Wiarygodnej Firmy. To wszytko powoduje, że II Liceum ma najlepszą w całym powiecie ofertę dla gimnazjalistów, a nasza młodzież odnosi liczne sukcesy.


< < Powrót do listy wpisów