II LO szkołą w pełni dostosowaną dla osób niepełnosprawnych


W placówce od dawna funkcjonuje winda. Trwa remont trzech łazienek. A wszystko to z myślą o niepełnosprawnych uczniach.

W lutym ub.r. informowaliśmy, że II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Bolesławcu będzie placówką dostosowaną dla osób niepełnosprawnych. – Od dawna monitorujemy liczbę uczniów gimnazjów, którzy mają kłopoty z chodzeniem bądź poruszają się na wózkach – mówiła nam wówczas Alicja Krzyszczak, naczelniczka Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu Starostwa Powiatowego w Bolesławcu. – A przecież ci uczniowie również mają prawo do pełnej edukacji.

Teraz zarówno Powiat, jak i szkoła idą o krok dalej. – Nawet w czasie wakacji w naszej szkole dzieje się dużo dobrego – stwierdza Mirosław Sakowski, dyrektor II LO. Trwają remonty trzech łazienek, one również będą dostosowane dla osób niepełnosprawnych.
Koszt tej inwestycji to 60 tys. zł. Pieniądze pochodzą z budżetu Powiatu Bolesławieckiego, ale wiadomo już, że 24 tys. zł udało się władzom powiatu pozyskać ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Od września 2014 r. do szkoły uczęszczać będą trzy niepełnosprawne osoby (jedna z nich ma już za sobą rok nauki w tej placówce, dwie dopiero rozpoczną edukację w II LO). – Mogę się tylko cieszyć, że pan dyrektor ma tyle energii i pomysłów. I że wdraża je w życie – mówi nam dziś Alicja Krzyszczak. – Powiat od dawna myślał o tym, aby jedną ze szkół dostosować dla osób niepełnosprawnych. Już w 2009 r. spotykałam się z projektantami w sprawie windy. Mamy XXI wiek. To wymóg naszych czasów.

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Zarządowi Powiatu Bolesławieckiego za pieniądze na te wszystkie inwestycje – zaznacza Mirosław Sakowski.

Ale to niejedyny remont, jaki ma miejsce w II LO. Na ostatnim piętrze trwa wymiana wykładzin, malowanie sal lekcyjnych. Wymienione zostaną też meble (stoły, ławki i biurka). Koszt tej inwestycji to ok. 40 tys. zł. – W ciągu ostatnich trzech lat udało nam się wyremontować wszystkie sale lekcyjne i korytarze, wymienić meble, a także zakupić sprzęt komputerowy – wylicza dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego. I zapewnia, że we wrześniu br. wszystko będzie już gotowe.


< < Powrót do listy wpisów