W II LO powstanie galeria Bohdana Pielińskiego


Mirosław Sakowski postanowił zachować dorobek samorządowca i kolekcjoner zabytków radiotechniki. W drugim liceum powstanie galeria z eksponatami kolekcjonerskimi nieżyjącego bolesławianina.

Uroczyste otwarcie galerii odbędzie się w czwartek, 30 października, o 18:00 w II Liceum Ogólnokształcącym. To już druga galeria, która powstała w liceum z inicjatywy dyrektora. W 2011 roku otwarto w szkole galerię im. Michała Twarda, malarza i wieloletniego nauczyciela szkoły.

– Pomysł na kolejną galerię był prosty – mówi Mirosław Sakowski. – Dwa lata temu odwiedziłem Bohdana Pielińskiego w jego warsztacie i zachwyciłem się kolekcją i pasją z jaką odnawiał swoje znaleziska. Bohdan wyszukiwał perełki radiotechniczne i często zupełnie zrujnowane doprowadzał do stanu idealnego. Po jego śmierci rodzina postanowiła wyprzedać bogatą kolekcję, którą zgromadził przez całe życie. Część tej kolekcji odkupiła Rada Rodziców przy II LO, część otrzymaliśmy jako darowiznę. Nie mamy wszystkiego, ale możemy pochwalić się prawie 30 obiektami. Mamy gramofon z 1924 roku, mini-gramofon i gramofon walizkowy z 1930 roku, telegraf iskrowy z 1898 roku i latarnię magiczną z lat 40. ubiegłego wieku (najprostszy aparat projekcyjny), warto je obejrzeć, bo wszystkie obiekty są sprawne – zaprasza na wystawę dyrektor.

Bohdan Pieliński zmarł we wrześniu 2014 roku, na swojej kapitalnej stronieRetroRadio prowadził bloga. Ostatni wpis pochodzi z czerwca 2014 roku.

 


< < Powrót do listy wpisów