Zabytki radiotechniki w II Liceum


Dyrektor II LO Mirosław Sakowski zachował część dorobku samorządowca i kolekcjoner zabytków radiotechniki. W drugim liceum jest galeria z eksponatami kolekcjonerskimi nieżyjącego bolesławianina.

Na otwarcie galerii przybyła żona i córka kolekcjonera oraz jego przyjaciele Danuta Maślicka, Józef Król i Karol Stasik.

– Codziennie galerię ogląda w naszym liceum prawie pięćset osób, to nasi uczniowie – mówił Mirosław Sakowski. – Kiedy młodzież pierwszy raz zobaczyła gramofony i radia z lat 20. ubiegłego wieku, byli pod wielkim wrażeniem. Dodam, że każde z tych zabytkowych urządzeń jest w idealnym stanie i działa. Nie mamy wszystkiego, ale możemy pochwalić się prawie 30 obiektami. Mamy gramofon z 1924 roku, mini-gramofon i gramofon walizkowy z 1930 roku, telegraf iskrowy z 1898 roku i latarnię magiczną z lat 40. ubiegłego wieku (najprostszy aparat projekcyjny) – reklamował zbiory dyrektor II LO.

Pomysł na pokazanie dorobku wybitnego bolesławianina chwalił Karol Stasik. Wspominał przyjaciela, jako wybitnego samorządowca, zaangażowanego w sprawy lokalne oraz przyjaciela i bardzo zwyczajnego człowieka z ogromną pasją.

Danuta Maślicka odczytała fragmenty wywiadu, którego Bohdan Pieliński udzielił jej do Rocznika Bolesławieckiego (2011 rok). Lekturą wprowadziła słuchaczy w magiczny świat kolekcjonera, który opisywał swoją miłość do pracy ze starymi radioodbiornikami, pasję w przywracaniu ich do życia oraz mówił o przemijaniu i magii ukrytej w trzeszczących winylowy płytach, na których wciąż żyją głosy dawno nieżyjących artystów, muzyków i aktorów.

Bohdan Pieliński zmarł we wrześniu 2014 roku, na swojej stronie RetroRadio prowadził bloga oraz dokumentował swoją kolekcję.


< < Powrót do listy wpisów