II LO wygrało konkurs „Dziękuję, nie palę”


Filmowy konkurs o ciekawej formule „dziekuję, nie palę!” został ogłoszony w sierpniu tego roku i skierowany do uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Patronat nad konkursem objęli: prezydent Piotr Roman oraz Jacek Klakoćar Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Do konkursy zgłoszono siedem filmów, w których młodzież bardzo szczerze podeszła do problemu palenia papierosów przez swoich rówieśników. Była mowa o tym, że nałóg dzieci finansują, często nieświadomie, rodzice. Poruszano problem przeciwstawiania się grupie rówieśników, którzy palą papierosy lub trudność w zwróceniu uwagi palącemu przyjacielowi.

Najlepszym technicznie i najciekawszym filmem okazała się produkcja uczniów II Liceum Ogólnokształcącego: Michała BednarskiegoMarka Kozłowskiego i Urszuli Dachnij. Etiuda „Papierosy? Nie dziękuję” opowiadała historię dwóch przyjaciół, palącego i nie palącego. Autorzy w zgrabny i bardzo szczery sposób pokazali, jak główny (niepalący) bohater podjął świadomą decyzję, by jednak nie zapalić papierosa. Opiekunką uczniów byłaIwona Florkowska.

Drugie miejsce zajął film „Dziękuję nie palę” zrealizowany przez uczniów I Prywatnego Gimnazjum w Bolesławcu: Magdaleny PrzystarzJulii Gołębiowskiej i Elisy Laudani. Opiekunka Irmina Nowak.

Trzecie miejsce przyznano etiudzie „Palenie zabija” uczniów Publicznego Gimnazjum Zakonu Pijarów, zrealizowanej przez Pawła Kozickiego i Pawła Stefanowa. Opiekunem był o. Adam Langhammer.

Wyróżnienie otrzymali uczniowie gimnazjum nr 4 (MZS nr 1): Oskar PiotrowskiMaciej Kierys i Szymon Mateusz za film „Dziękuję, nie palę.”. Opiekun Tomasz Zabawa

Głównymi celami konkursu było: promowanie zdrowego stylu życia ukazanie szkodliwego wpływu palenia na ludzi, społeczeństwo oraz otoczenie, kształtowanie postaw asertywnych i pobudzenie kreatywności młodzieży, poznanie i doskonalenie umiejętności posługiwania się warsztatem filmowca i języka filmu. Warto przypomnieć, że młodzież może doskonalić swoje umiejętności z zakresu filmu w działającej w BOK-MCC Pracowni Edukacji Filmowej.

Nagrody dla zwycięzców ufundował prezydenta Bolesławca ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Filmy wybierała komisja konkursowa w składzie: Monika Fink, Beata Mrozik z Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bolesławcu oraz Maria Barbara Wojciechowska (pełnomocnik prezydenta ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych).

Organizatorzy konkursu planują wykorzystywanie filmów do działalności profilaktycznej. BOK-MCC, 10 grudnia, wspólnie ze Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną planuje zorganizować spotkanie dla uczniów ze Szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych dotyczące chorób związanych z paleniem papierosów. Na spotkaniu poza wykładem lekarza onkologa będą prezentowane niektóre filmy zgłoszone do konkursu.


< < Powrót do listy wpisów