Odnajdź swoja rodzinę z Bośni w II LO


Barbara Sykulska i Małgorzata Matyjaszczuk wraz z klasą IB i IIIB zrealizowali projekt „Wspomnienie z Polskiej Bośni”. Na warsztatach w szkole młodzież uczyła się podstaw języka serbsko-chorwackiego, na mapie Bośni szukali miejscowości z których przybyły ich rodziny.

– Wielu uczniów naszej szkoły ma korzenie w Bośni i w domach poznali język dziadków – mówi historyk Barbara Sykulska. – Celem projektu było odnalezienie swoich korzeni w Bośni. Przekazanie młodemu pokoleniu wiedzy o historii ich rodzin. Cały projekt wspierała też i przygotowywała z nami Gordana Durdev-Małkiewicz z Instytutu Filologii Słowiańskiej. Uczyła nas języka, mówiła o zwyczajach i historii Bośni – dodaje nauczycielka.

Finałem projektu była uroczystość szkolna przygotowana 4 grudnia w II Liceum Ogólnokształcącym przy udziale Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni ich Potomków oraz Przyjaciół w Bolesławcu. Na uroczystości zaprezentowano wystawę „Dwie ojczyzny w jednym sercu” przedstawiająca historię Polaków mieszkających w dawnej Jugosławii.

– Na tę wystawę chcę szczególnie zaprosić bolesławian i mieszkańców z okolic Bolesławca – mówi Barbara Sykulska. – To wzruszające, kiedy ludzie odnajdują swoich przodków na zgromadzonych zdjęciach i materiałach prasowych.

Uroczystość w II LO uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej, który zaprezentował znane tańce z Bośni. II LO gościło też starostę Dariusz Kwaśniewskiego. DrGordana Durdev-Małkiewicz mówiła podczas spotkania o wadze wielokulturowości i jej sile w kształtowaniu tożsamości ziemi bolesławieckiej.

Wystawa „Dwie ojczyzny w jednym sercu” będzie możliwa obejrzeć w II Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Dolne Młyny w Bolesławcu do 22 grudnia 2014 roku.


< < Powrót do listy wpisów