II LO pod patronatem Uniwersytetu Wrocławskiego


Mirosław Sakowski podpisał porozumienie z Instytutem Filologii Słowiańskiej. Licealiści wezmą udział w zajęciach akademickich, skorzystają z księgozbioru uniwersyteckiego oraz z zajęć pracowników instytutu.

Podpisanie porozumienia to m.in. efekt współpracy II Liceum z dr Gordaną Durdev-Małkiewicz z Instytutu Filologii Słowiańskiej oraz dużego zaangażowanie nauczycielekBarbary Sykulskiej i Małgorzaty Matyjaszczuk w ocalenie przed zapomnieniem historii Polaków przybyłych z terenów byłej Jugosławii.

Licealiści i nauczyciele zostali zaproszeni do Wrocławia, gdzie w Instytucie Filologii Słowiańskiej uczestniczyli w wykładach poświeconych kulturze Bośni oraz w wyjątkowej wigilii bośniackiej. Kosztowali tradycyjnych potraw i poznawali obrzędy swoich przodków. Młodzież podkreślała wagę tego doświadczenia.

– Nigdy nie spytałem i nie wiedziałem dlaczego w moim domu podczas wigilii dzieli się chlebem, nie opłatkiem – mówił uczestniczący w spotkaniu licealista Łukasz Nieradka. – Okazało się, że to żywa w naszym domu tradycja z Bośni.

Licealistka Basia Busłowicz opowiadała o tym, jak zaskoczył ją dawny rytuał wigilijny, o którym dowiedziała się podczas spotkania: Polacy w Bośni podczas wigilii modlili się w skupieniu, jeśli jakiś naturalny odgłos zaburzył ciszę, oznaczało to śmierć w rodzinie lub inne nieszczęście. Ilona Forma zainteresowała się z kolei inną tradycją: podczas wigilii sypano zboże, kobiety zbierając je udawały kwoki, a dzieci kurczaczki. Dziś zboże zastępuje się cukierkami.

Dyrektor II LO poważnie myśli o lekcjach nauki języka chorwackiego dla zainteresowanych. – Cały czas poszerzamy naszą ofertę, by drugie liceum było atrakcyjne dla uczniów – mówiMirosław Sakowski. – Jeśli tak wielu uczniów ma bałkańskie korzenie, to umożliwienie im nauczenia się języka jest, moim zdaniem, świetnym pomysłem.

Barbara Sykulska i Małgorzata Matyjaszczuk opracowały dwa duże projekty związane przekazaniem młodemu pokoleniu wiedzy o historii ich rodzin. W maju zeszłego roku odbyła się impreza pod nazwą „Herbatka bałkańska”. W liceum miało miejsce spotkanie z Janem Bujakiem, autorem książki „Galicjanie i Serbowie”. Odbył się też minikoncert grupy Jutrzenka, która wykonała m.in. „Bałkanicę” grupy Piersi.

W grudniu zorganizowano duży projekt „Wspomnienie z Polskiej Bośni”. Finał projektu uświetnili goście: starosta Dariusz Kwaśniewski i dr Gordana Durdev-Małkiewicz. II Liceum Ogólnokształcące przygotowało go przy udziale Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni ich Potomków oraz Przyjaciół w Bolesławcu. Na uroczystości zaprezentowano wystawę „Dwie ojczyzny w jednym sercu” przedstawiająca historię Polaków mieszkających w dawnej Jugosławii.


< < Powrót do listy wpisów